Listwy przypodłogowe to często niedoceniany, ale niezwykle ważny element wykończenia wnętrz. Nadają pomieszczeniu estetyczny wygląd oraz pełnią funkcje praktyczne, chroniąc ściany przed uszkodzeniami oraz maskując szczeliny dylatacyjne. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto zainwestować w odpowiednie listwy przypodłogowe, jakie rodzaje są dostępne na rynku oraz jak je zamontować.
Dlaczego warto zainwestować w listwy przypodłogowe?
Listwy przypodłogowe pełnią kilka istotnych funkcji w każdym wnętrzu. Oczywiście najważniejsza jest estetyka. Listwy przypodłogowe masują przerwę pomiędzy podłogą a ścianą i pozwalają w miarę łatwo wykończyć tą część podłogi. Chronią też ściany przed uszkodzeniami, tam gdzie jest to najłatwiejsze podczas chodzenia, mycia podłóg i przesuwania mebli.
Ponadto listwy przypodłogowe mogą zamaskować kable. Wybierając specjalnie przystosowane do tego modele, zyskuje się możliwość poprowadzenia przewodów elektrycznych wewnątrz listwy. Dzięki temu, można dodać we wnętrzu gniazdko lub przyłącze do internetu w wybrane miejsce, bez konieczności kucia ściany przez cały pokój.
Rodzaje listew przypodłogowych
Wybór listew przypodłogowych powinien być uzależniony od stylu wnętrza, materiału podłogi oraz indywidualnych preferencji. Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na cechy listwy jest materiał, z którego została wykonana. Od niego zależy trwałość listwy, możliwość zastosowania w różnych pomieszczeniach oraz co najważnie
Listwy drewniane
Są najbardziej eleganckie i pasują świetnie do tradycyjnych wnętrz oraz wnętrz utrzymanych w naturalnym stylu, gdzie zastosowano drewno i kamień. Niestety są one najdroższe ze wszystkich listew, ponieważ przygotowanie materiału i zabezpieczenie listwy wymaga czasu i precyzji. Również montaż jest wymagający. Ponadto niezależnie od wykończenia i zastosowanych farb lub lakierów, żadna listwa przypodłogowa z drewna nie będzie odporna na wodę, co sprawia, że nie będzie nadawała się do łazienek, kuchni lub innych wilgotnych pomieszczeń.
Listwy MDF
To tańsza alternatywa do listew drewnianych, która nadal posiada te same wady. Jest wykonana z prasowanych i klejonych odpadów drewnianych, przez co nadal nie jest odporna na wodę, a nawet jest bardziej podatna na pęcznienie, ze względu na porowatą strukturę. Listwy MDF są zazwyczaj wykończone okleiną w wybranym kolorze i od razu polakierowane. Pozwala to na dobranie listwy w wybranym przez nas kolorze. Jednak nie wszystkie okleiny są wysokiej jakości. Mogą być podatne na uszkodzenia i niestety nie dają się naprawić przy większych zarysowaniach lub przy oderwaniu wierzchniej warstwy. A ponieważ wnętrze jest brązowe, w wielu przypadkach uszkodzenia są łatwo widoczne.
Listwy PCV
Jest to właściwie cała gama różnych materiałów poliuretanowych. Chociaż tworzywa sztuczne mają raczej złą sławę, to w przypadku takich elementów jak listwy przypodłogowe, których nie wyrzucamy zaraz po użyciu, mają szereg zalet, które warto wziąć pod uwagę. Poliuretanowe listwy przypodłogowe są bardzo wytrzymałe, przez co będą służyć znacznie dłużej niż listwy drewniane czy MDF. Nadają się do mieszkań oraz do pomieszczeń komercyjnych, gdzie jest większe natężenie ruchu.
Listwy przypodłogowe z tworzyw sztucznych są też odporne na wodę, więc mogą być zamontowane w łazience, kuchni i korytarzach gdzie trzeba częściej myć podłogę. Świetnie sprawdzą się też w piwnicach i wiatrołapach, gdzie mogą być zachlapana i zabrudzone. Tego rodzaju listwy można często myć z użyciem wody i delikatnych środków czystości, bez obaw o ich uszkodzenie.
Jeżeli szukamy kolorów, to listwy przypodłogowe z tworzywa sztucznego świetnie się nadadzą. Odpowiednie modele można pomalować z wykorzystaniem dowolnej farby do wnętrz. W ten sposób można idealnie dobrać kolor listew do koloru ścian. Jest to coraz bardziej popularny trend.
Jak dobrać listwy przypodłogowe do wnętrza?
Kolor: Listwy mogą być w kolorze podłogi, kontrastujące z nią lub dopasowane do koloru ścian. Neutralne odcienie, takie jak biały, pasują niemal do każdego stylu wnętrza.
Wysokość: Niskie listwy (4-6 cm) sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach, natomiast wysokie listwy (10-15 cm) nadają elegancji większym przestrzeniom.
Styl: W klasycznych wnętrzach warto postawić na listwy o bogatych zdobieniach, a w nowoczesnych – na proste, geometryczne kształty. Można też dodać do nich oświetlenie LED.
Inspiracje i trendy w aranżacji z listwami przypodłogowymi
Obecnie coraz więcej osób wybiera wysokie listwy przypodłogowe, które nadają wnętrzom luksusowego charakteru. Popularnym rozwiązaniem jest również kontrast między kolorem listew a podłogą – np. białe listwy z ciemnymi panelami. W minimalistycznych wnętrzach często stosuje się listwy wpuszczane w ścianę, które są niemal niewidoczne, tworząc nowoczesny efekt.
Podsumowanie
Listwy przypodłogowe to nie tylko praktyczny element wykończenia, ale także ważny detal dekoracyjny, który wpływa na całościowy wygląd wnętrza. Wybierając odpowiedni materiał, kolor i styl listew, możesz nadać swojemu domowi elegancji i charakteru. Nie zapomnij również o starannym montażu, który zapewni estetyczny i trwały efekt.
Jeśli szukasz idealnych listew przypodłogowych, pamiętaj, że na rynku dostępne są modele w różnych przedziałach cenowych i stylistycznych, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Wypróbuj nasze porady i ciesz się pięknym wykończeniem swojego wnętrza!