Wakacyjny niezbędnik dla dzieci – potrzebne akcesoria i dodatki na lato

0
58

Lato to nie tylko przyjemna temperatura i mnóstwo świetnej zabawy na świeżym powietrzu. To również okres, w którym trzeba szczególnie zadbać o bezpieczeństwo dziecka na dworze. Z tymi wskazówkami nie przysporzy Ci to trudności. Sprawdź.

Wakacyjny niezbędnik dla dzieci

  • Kremy z filtrem dla najmłodszych
  • Czapki z daszkiem i kapelusiki
  • Butelka na wodę zawsze pod ręką
  • Ubranka z filtrem UV

Kremy z filtrem dla najmłodszych – jak dbać o skórę małego dziecka?

Absolutną podstawą bezpiecznego plażowania z dzieckiem jest zastosowanie odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej skóry. W zabezpieczeniu przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB pomogą kremy z filtrem co najmniej SPF 50. Niezależnie od tego, jaki typ produktu wybierzesz (z filtrem mineralnym lub chemicznym) warto zaaplikować go na skórę przynajmniej 20 minut przed ekspozycją na słońce

Trzeba też pamiętać o regularnym smarowaniu w trakcie dnia co 2-3 godziny. Dziecko będzie leżeć na kocu, bawić się w piasku lub pluskać w wodzie, ścierając lub spłukując jednocześnie ochronną warstwę ze skóry. Tylko naniesienie jej ponownie zapewni mu optymalną ochronę przed słońcem.

Czapki z daszkiem i kapelusiki – chroń głowę maluszka przed przegrzaniem

Ochrona głowy przed słońcem jest ważna w każdym wieku. W przypadku niemowląt i małych dzieci ma jednak szczególne znaczenie. Dlaczego? Po pierwsze, dzieci w tym wieku są szczególnie wrażliwe na przegrzanie. Za długi pobyt na słońcu bez czapki skończy się u nich zatem bardziej dotkliwymi objawami niż w Twoim przypadku, nawet udarem cieplnym. Po drugie, roczny lub 2-letni maluch nie zawsze jest w stanie precyzyjnie określić swoje samopoczucie i potrzeby. Zanim rozpoznasz, że jest mu za ciepło (np. po obfitym poceniu czy wypiekach na twarzy), może być już za późno.

Z tego powodu ochrona głowy jest konieczna nie tylko podczas plażowania, ale przy każdym wyjściu z domu, nawet na chwilę. Co wybrać? W przypadku małych dzieci najlepiej sprawdzi się kapelusz z szerokim rondem, który będzie chronić głowę, twarz i kark. Dodatkowo, będzie świetnie trzymać się na miejscu dzięki tasiemkom do wiązania pod szyją. 

Starszakom powinna z kolei przypaść do gustu czapka z daszkiem. Jeśli będzie wykonana z naturalnego materiału, dziecko nie będzie się w niej pocić. Tylna regulacja pozwoli używać nakrycia głowy przez kilka sezonów bez obawy o to, że nie będzie pasować. Daszek zapewni z kolei ochronę przed promieniami słońca świecącymi prosto w oczy.

Butelka na wodę zawsze pod ręką – dbaj o nawodnienie swojego dziecka

Podczas świetnej zabawy na świeżym powietrzu nietrudno o to, by zapomnieć o piciu wody. Na szczęście, mama lub tata czuwają nad tym, by podawać mu odpowiednią ilość płynów. Upały powodują, że organizm odwadnia się szybciej niż zwykle. Jest to skutkiem m.in. silnego pocenia, które zaburza gospodarkę wodną organizmu. 

Wątpliwości może budzić kwestia niemowląt, które są wciąż karmione piersią. Pokarm matki co prawda jest dość wodnisty i świetnie nawadnia organizm, ale w przypadku bardzo wysokich temperatur nie zaszkodzi podać maluchowi także wodę.

Ubranka z filtrem UV – skuteczna ochrona skóry

Czy wiesz, że szkodliwe promieniowanie UV może przenikać przez ubranie? Chcąc zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas przebywania na zewnątrz w słoneczny dzień, wybieraj ubrania z tzw. tkanin UV. Cechują się ono gęsto ułożonymi włóknami, które blokują słońce, nie dopuszczając do jego kontaktu ze skórą. Dodatkowo, ich powierzchnia jest powleczona specjalną powłoką, która odbija promienie słoneczne. Warstwa ta nie niezmywalna, zatem nie spierze się ani nie rozpłynie w kontakcie z potem.

Czy stosowanie ubrań UV jest konieczne, gdy używasz kremu z filtrem. Oczywiście. Kosmetyk bywa zawodny, bo nietrudno o jego przypadkowe starcie podczas zabawy. Co więcej, wysmarowanie nim wiercącego się malucha nie należy do łatwych zadań, przez co może zdarzyć się tak, że ominiesz jakiś fragment skóry. Jeśli duża część ciała będzie osłonięta przed słońcem taką tkaniną, ryzyko powstania oparzenia słonecznego okaże się stosunkowo niskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here